Praca zdalna to komfortowe rozwiązanie, po które sięga wiele przedsiębiorstw i organizacji. Niestety trzeba też zdać sobie sprawę z zagrożeń, jakie ze sobą niesie. W głównej mierze chodzi o bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo danych oraz innych poufnych informacji. Nie musisz jednak rezygnować z pracy zdalnej w swojej firmie – możesz znacznie zmniejszyć ryzyko, wprowadzając kilka prostych zasad.
Praca zdalna to nie nowość
Branża IT, e-commerce lub freelancerzy już wcześniej z powodzeniem korzystali z rozwiązania, jakim jest praca zdalna. Nic w tym dziwnego – home office pozwala na pracę niemal z dowolnego miejsca. Daje to komfort i wygodę, a także nie wymaga codziennych dojazdów do miejsca pracy. Jednak z tego przywileju mogą skorzystać jedynie osoby pracujące przed komputerem z dostępem do sieci. Przed marcem 2020r. w tej grupie było zaledwie 17% pracowników.
Pomimo tych korzyści, wiele organizacji wprowadziło je dopiero na skutek pandemii. Obecnie wiele firm oraz pracowników przekonało się do takiej formy pracy. Popularna jest także praca hybrydowa: powrót do biur na zmianę z pracą w domu.
Przygotuj swoją firmę na pracę zdalną
Z najnowszej regulacji Ustawy dotyczącej rozwiązań związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19 możemy dowiedzieć się, że pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej na czas określony. Warunkiem jest jednak, by pracownik miał do tego umiejętności oraz możliwości – zarówno techniczne, jak i lokalowe.
Materiały i narzędzia do bezpiecznej pracy zdalnej powinien zapewnić pracodawca. Pracownik może korzystać ze swoich materiałów i narzędzi pod warunkiem, że ma na uwadze zachowanie m.in. bezpieczeństwa danych osobowych i cyberbezpieczeństwa.
Z tego powodu przygotuj pracowników na ewentualne zagrożenia, jakie mogą przytrafić się w trakcie home office. Zadbaj także o to, by poufne informacje na temat Twojej firmy nie dostały się w niepowołane ręce. Jak to zrobić?
Przygotuj regulamin pracy zdalnej
Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Wprowadzone zostaną zasady odpowiedzialności oraz możliwość kontroli miejsca pracy przez pracodawcę. Zanim to jednak nastąpi, zadbaj o bezpieczeństwo poufnych danych podczas home office.
Wprowadź w życie proste zasady, które pomogą Ci przygotować pracowników i współpracowników do pracy zdalnej:
- Zadbaj, by pracownicy korzystali wyłącznie z narzędzi i materiałów udostępnionych przez pracodawcę.
- Zorganizuj szkolenie i materiały edukacyjne dla pracowników.
- Wydając pracownikowi sprzęt firmowy, poinformuj pracownika, że nie może on, ani jego bliscy, korzystać z prywatnej poczty i kont społecznościowych w celach prywatnych na tych urządzeniach,
- Pracując na swoim komputerze należy m.in. założyć osobne konto z hasłem, zainstalować antywirusa, tworzyć kopie zapasowe, cyklicznie zmieniać hasło,
- Aby korzystać z Internetu pracownik może logować się wyłącznie do zabezpieczonych sieci wi-fi,
- W przypadku, gdy do pracy niezbędne jest przetwarzanie danych w formie papierowej, pracownicy powinni stosować zasadę “czystego biurka”, a dokumenty przechowywać w zamkniętych szafkach lub pomieszczeniach.
Dostosuj zasady do wytycznych m.in. pracowników IT oraz Twojego IOD.
Bezpieczna praca zdalna – weź udział w webinarze i dowiedz się więcej!
Przygotuj swoją firmę na pracę zdalną i weź udział w bezpłatnym webinarze online: (Cyber)bezpieczeństwo na home office – Jak zorganizować pracę zdalną?
Webinar odbędzie się już 4 listopada i skierowane jest do właścicieli firm i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych. Z webinaru dowiecie się m.in.:
- jak zapewnić poufność i bezpieczeństwo danych w czasie pracy zdalnej,
- jakie kroki należy w tym celu podjąć,
- jak zorganizować pracownikom (cyber)bezpieczną pracę zdalną,
- dlaczego bezpieczeństwo danych w Twojej organizacji jest takie ważne.
Spotkanie poprowadzi Magda Judejko (Prawo do Kawy). Gośćmi specjalnymi będą Michał Zajdowicz IOD i audytor RODO z PHAROS oraz Jakub Staśkiewicz specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa w Najsłabsze Ogniwo.
Jedna odpowiedź