Niedawno obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu i z tej okazji w tym artykule zdradzimy nasze sposoby, na temat tego, jak stworzyć bezpieczne hasło. Poznaj nasze sposoby na to, by skutecznie zabezpieczyć Twoje dane i poufne informacje.
1. Stwórz hasło trudne do odgadnięcia
Hasła, które są najpopularniejsze i jednocześnie nie zapewnią Ci bezpieczeństwa to:
- 123456
- 123123
- qwerty
- password
- iloveyou
- 111111
- abc123
- password1
- qwerty123
- 7777777
- 654321
- 123456789
- admin
Jeśli na tej liście rozpoznajesz hasło do swojego konta na portalu, musisz wiedzieć, że nie jest ono zbyt kreatywne. Co więcej — posługuje się nim wiele ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Ważne jest też, aby w haśle nie były zawarte informacje, które można znaleźć na Twoich kanałach społecznościowych. Hakerzy poszukują tam wskazówek do odgadnięcia zabezpieczeń takich jak nazwa loginu, imię Twojego dziecka, pupila, ulubionego zespołu lub filmu.
Wykorzystujesz łatwe do odgadnięcia informacje na swój temat? A może rozpoznajesz swoje hasło na liście? Koniecznie rozważ jego zmianę!
2. Zachowaj bezpieczną… długość
Jak długie powinno być silne hasło?
Wiele serwisów wymaga, by ich konta zabezpieczało hasło składające się minimum z 8 znaków.
Warto jednak wiedzieć, że hasło zawierające do 9 znaków można złamać nawet w kilka sekund!
Specjaliści z Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeńczstwa (ENISA) zalecają, aby hasła zawierały nawet od 14 znaków i nie składały się z popularnych słów. Taki rodzaj zabezpieczeń chroni przed złamaniem go przy użyciu dostępnej mocy obliczeniowej.
3. Specjalne hasło wymaga specjalnych znaków
Aby każde Twoje hasło tworzyło skuteczne zabezpieczenie, powinno zawierać znaki specjalne.
Znaki specjalne są to: ! @#$%^&*(){}[]\|:”;'<>?,./
Ich dostępność może się jednak różnić, w zależności od serwisu.
Dodatkowo zawrzyj w haśle cyfry. Pamiętaj jednak o pierwszej zasadzie! Nie kieruj się datą urodzin lub innym ciągiem cyfr, który znany jest nie tylko Tobie!
4. Zmieniaj hasła w zależności od serwisu, w którym je używasz
To jest jedna z najważniejszych zasad, która jest najtrudniejsza w realizacji!
Pamiętaj jednak, że w przypadku, kiedy z jednego z serwisów wyciekną Twoje dane logowania, pozostałe będą nadal bezpieczne. Choć takie incydenty zdarzają się rzadko, miej na uwadze, że mogą wystąpić!
5. Nie masz pomysłu na silne hasło? Skorzystaj z generatora haseł
Korzystanie z generatora haseł jest bardzo proste. Aplikacja wylosuje dla Ciebie ciąg losowych znaków, który będzie spełniał wszystkie powyższe zasady. Wystarczy kilka prostych kroków!
Kliknij tutaj, aby przejść do generatora.
6. Ważne dane zabezpiecz podwójnym uwierzytelnianiem
Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, na pewno spotkałeś się już z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (ang. Two Factor Authenticaton, 2FA).
Wtedy system uwierzytelniający prosi Cię o drugi składnik, którym potwierdzisz swój zamiar zalogowania, do którego tylko Ty masz dostęp (najczęściej na drugim urządzeniu).
Drugim składnikiem może być:
- jednorazowy kod, który przyjdzie w SMS,
- jednorazowy kod dostępny w aplikacji mobilnej,
- dane biometryczne, takie jak: odcisk palca, skan oczu lub skanowanie twarzy.
- klucz sprzętowy U2F (np. Yubico Yubikey).
7. Zapamiętaj bezpieczne i silne hasło
Wiemy dobrze, że pamięć potrafi zawodzić. Z tego powodu polecamy Ci skorzystać z menagerów haseł.
Menager haseł to przydatna aplikacja, która szyfruje i przechowuje Twoje loginy i hasła dostępu do portali internetowych. Wystarczy, że zapamiętasz jedno silne i bezpieczne hasło do menagera, pozostałe będą zapamiętane dla Ciebie.
Najbardziej znane na rynku aplikacje do zapamiętywania haseł to: KeePassXC, LastPass, Bitwarden, 1Password, czy Dashlane.
Możesz skorzystać także z darmowych managerów haseł wbudowanych w przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox, Edge lub Safari) czy w system operacyjny (Pęk kluczy w iOS, MacOS).
Czy mając silne hasło, Twoje dane są bezpieczne?
Poznałeś 7 zasad, jak stworzyć silne hasło. Czy to wystarczy, by Twoje dane były bezpieczne?
Na pewno, jeśli zastosowałeś się do naszych zasad, jak stworzyć silne hasło, szanse na wyciek danych są dużo mniejsze. Aby ustrzec się przed innymi błędami, zobacz wnioski po webinarze dotyczącym cyberbezpiecznej pracy zdalnej.
Dzięki wskazówkom z kursu dowiesz się, jakie zagrożenie niesie rosnąca cyberprzestępczość i jak się przed nimi uchronić.
Nie zwlekaj dłużej i zadbaj o bezpieczeństwo Twoich danych!
Źródło: